Siirry sisältöön

Yhteystiedot

Upseeriliiton toimisto

Liiton toimisto sijaitsee Katajanokan Kasinon pihapiirissä olevassa punatiilisessä Upseeritalossa.

Upseeriliitto ry.
Laivastokatu 1 b B
00160 Helsinki
Sijainti kartalla

Toimisto on avoinna ma-pe klo 08.30-16.00
toimisto@upseeriliitto.fi

Toimiston henkilökunta

Puheenjohtaja


evl Ville Viita
044 501 0378
viita@upseeriliitto.fi
  • Upseeriliiton kokonaistoiminnan johtaminen
  • Liiton hallituksen ja puheenjohtajiston toiminnan johtaminen
  • Yhteistoimintasuhteet Puolustusvoimiin ja ajavartiolaitokseen,
    valtionhallintoon, puolueisiin
  • Järjestöyhteistyö, kansainvälinen yhteistyö
  • Liiton hallinnon ja talouden valvonta

Edunvalvontapäällikkö


maj Mika Ylönen
050 362 2884
ylonen@upseeriliitto.fi
  • Edunvalvonnan johtaminen, sen toimeenpano ja kehittäminen
  • Edunvalvontayhteistyö
  • Liiton strategian toimeenpanon johtaminen
  • Liiton hallinto ja järjestötoiminta
  • Liiton tutkimistoiminnan johtaminen

Liittosihteeri


Päivi Schroderus
050 338 8228
schroderus@upseeriliitto.fi
  • Jäsenpalvelu
  • Puheenjohtajan sihteeri
  • Vierumäen mökkien varaukset
  • Tilaisuuksien käytännön järjestelyt
  • Jäsenrekisterin hoito

Neuvottelupäällikkö


komkapt Kari Nousiainen
040 827 1747
nousiainen@upseeriliitto.fi
  • Upseeriliiton neuvottelutoiminnan suunnittelun ja toteuttamisen johtaminen virastoissa
  • Edunvalvonnan koulutuksen johtaminen
  • Edunvalvonnan jäsenpalvelut
  • Neuvottelutoiminnan viestintä

1. Pääluottamusmies


maj Tero Pynnönen
0299 500 780
pynnonen@upseeriliitto.fi
  • Luottamusmiestoiminnan johtaminen
  • Luottamusmiesten ohjaaminen
  • Sopimusneuvottelut
  • Neuvottelut erimielisyyskysymyksissä
  • Virkaehtosopimusneuvonta

2. Pääluottamusmies


maj Petri Soppi
0299 500 781
soppi@upseeriliitto.fi
  • Tehtävien vaativuuden arviointi keskustasolla
  • Kansainvälisten ja kriisinhallintatehtävien palvelussuhteen ehdot
  • Upseeriliiton järjestämä koulutus
  • Yhteistoiminta, työsuojelu
  • Virkaehtosopimusneuvonta

Rajavartiolaitoksen pääluottamusmies


kapt Aki Järvinen
0295 421 491
jarvinen@upseeriliitto.fi
  • Sopimusneuvottelut
  • Neuvottelut erimielisyyskysymyksissä
  • Virkaehtosopimusneuvonta
  • Palkkalautakunnan jäsen

Viestintäasiantuntija


Essi Lindqvist
040 565 1835
lindqvist@upseeriliitto.fi
  • Vaikuttajaviestintä
  • Media- ja sidosryhmäviestintä
  • Jäsenviestintä

Sotilasaikakauslehden toimitussihteeri


komkapt Marko Varama
040 844 8255
varama@upseeriliitto.fi
  • Sotilasaikakauslehden toimitussihteeri
  • Verkkosivujen päätoimittaja
  • Viestintä

Hallintosihteeri


Erja Elopuro
040 537 1799
elopuro@upseeriliitto.fi
  • Matkalaskut, palkkiot, korvaukset, muu rahaliikenne
  • Laskutus (mökkivuokrat, golf-pelioikeudet)
  • Kirjanpito
  • Jäsenmaksut (Upseeriliitto, Erko-työttömyyskassa)
  • Sotilasaikakauslehden tilaukset
  • Neuvonta pankki-, vakuutus- ja asiakassopimuksista